Meksika & Maya Rivierası Turu

Meksika & Maya Rivierası Turu

Meksika & Maya Rivierası Turu

29 Aralık - 07 Ocak 2022 Türk Havayolları Ev Alan Ev Transfer
$ 2990
Tek Kişilik Oda Farkı:
$ 690
Cancun | Merida | Mexico City
Geçmişten Günümüze, Kuzeyden Güneye, Tapınaklardan Şehirlere; Geçişler Ülkesi Meksika...
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm Turlar Dahil

5* Otel Seçenekleri

5* Otel Seçenekleri

7 Adet Öğle Yemeği ve 6 Adet Akşam Yemeği

7 Adet Öğle Yemeği ve 6 Adet Akşam Yemeği

REZERVASYON YAP
1. Gün
İstanbul - Mexico City (29/12/2021)

Turumuz vermiş olduğunuz adrese gelecek olan özel araç ve şoförünüz ile buluşmanızla başlıyor. Saat 18.45’de İstanbul Havalimanı’nda kurulacak Gazella Turizm deskinde buluşuyor; bilet, bagaj ve pasaport kontrollerinin ardından saat 21.45’de Türk Havayolları’na ait TK 181 sefer sayılı uçuş ile Mexico City’e hareket ediyoruz.

2. Gün
Mexico City (30/12/2021)

Yerel saat ile 04.00’da Mexico City’ye varıyoruz. Havalimanında bizi bekleyen yetkililerce karşılanıyor ve kahvaltımızı almak üzere  otele transfer oluyoruz.  Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından dünyanın en büyük kentlerinden biri olan Mecixo City’i yakından tanımaya başlıyoruz. Turumuza dünya mirası listesinde yer alan tarihi merkez ile başlıyoruz. Turumuzun devamında ‘’ Zocalo ‘’, Amerika’nın en büyüklerinden biri olan Metropolitan Katedralini, halen faal olan Ulusal Sarayı görüyoruz. Turumuzun devamında Tenochtitlan şehirinin en önemli Aztek tapınaklarından biri olan Templo Mayor’un harabelerini göreceğiz. Öğle yemeğimizi şehir turu esnasında yerel bir restoranda alacağız. Öğle yemeğinin ardından turumuzun bu ayağında ise Turumuzun bitiminde otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Akşam yemeğinin ardından otelde gerçekleştirilecek olan Mariachi dans gösterilerini izleyeceğiz. Konaklama otelimizde.

3. Gün
Mexico City (31/12/2021)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Antropoloji Müzesine giderek Aztek dönemi hazinelerin, takvim taşlarının ve birçok etkileyici eseri göreceğiz. Ardından Nahuatl dilinde ‘Çiçeklerin büyüdüğü yer’  anlamına gelen Xochimilco’ya görmek için yola çıkacağız. 1987’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Xochimilco’da, Aztek döneminden beri bölgede yaşayanlar için önemli bir tarım alanı olan kanalların 180 kilometre kadarı günümüze ulaşmış. Burada çeşitli renklerle boyanmış “trajineras” adı verilen kayıklara binerek, manzaranın ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Öğle yemeğimizi tekne turu esnasında, teknede alacağız. Tur bitimi Frida Kahlo’nun doğduğu, büyüdüğü ve son nefesini verdiği evi ve mahalleyi gezmeye gidiyoruz. Yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksikalı ressam Frida Kahlo, tablolarında kendi resimlerini çizmesinin sebebini şu sözleriyle açıklıyor: “ Kendi resimlerimi çiziyorum. Çünkü çok yalnızım ve en iyi bildiğim şey yine kendimim. “ Picasso’nun “ Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz “ dediği, ayrıca Louvre Müzesinin bir tablosunu satın aldığı Frida Kahlo’ya ait yaklaşık 300 parça eşyanın bulunduğu  “La Casa Azul – Mavi Ev” her yıl dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi kabul etmektedir. Tur bitimi Ölüler günü için hazırlanmış olan Coyoacan’ı ziyaret edeceğiz. Akşam yemeğimizi Coyoacan’da yerel bir restoranda alacağız.

4. Gün
Mexico City (01/01/2022)

Sabah kahvaltının ardından Teotihuacan Tapınağını keşfetmek için yola çıkıyoruz. Teotihuacan, arkeolojik olarak ülkenin en etkileyici yerlerinden biri olup antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biridir. Teotihuacan tapınaklarının yerleşimi, Orion takımyıldızının yerdeki yansıması olacak şekildedir. Aynı zamanda yerleşim, Queatzalcoatl Tapınağı’ndan hareketle incelendiğinde gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimdedir. Turumuzun en önemli bölümü Güneş ve Ay Piramidini göreceğimiz kısımdır. Burada ayrıca Quetzalcoatl Tapınağını ve duvarlarına işlenmiş Tüylü Yılan motiflerini göreceğiz. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra Ölüler günü kutlaması için San Andres Mixquic’i ziyaret edeceğiz. Ölüler günü Unesco tarafından Manevi Dünya Mirası olarak tanınmış, Meksika’nın en ünlü kutlamalarından biridir. Bu festivalde aileler, ölülerinin hayatlarını onurlandırmak ve onların ruhlarını dünyaya geri getirmek amacıyla bir araya gelirler ve kaybettikleri akrabalarına yiyecekler sunarak ve mezarlarını süsleyerek müzikler eşliğinde onları anmaktadırlar.  Bunu yaparken de “Catrina" kostümleri adı verilen birbirinden ilginç kıyafetler giymektedirler. Festivalin ardından rehberimizin belirleyeceği saatte toplanıyor ve otele gitmek üzere yola çıkıyoruz. Konaklama otelimizde. Turumuzun bitimiyle otelimize yerleşeceğiz.

5. Gün
Mexico City - Merida (02/01/2022)

Kahvaltımızı kumanya olarak alıyor ve erken saatlerde havalimanına transfer oluyoruz. 1 saat 35 dk’lık uçuşun ardından Merida’ya ulaşıyoruz. ‘’ Beyaz Şehir ‘’ olarak 1542 yılında kurulan ve günümüzde Yucatan’ın başkenti olan bu kenti keşfe çıkıyoruz. Hala Maya kültürel mirasını, etkileyici mimarisini, parkları ve mutfağını yansıtan şehirde keyifli biz zaman geçiriyoruz. Öğle yemeğimizi turumuz sırasında alıyoruz. Turumuzun bitimiyle otelimize yerleşeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6. Gün
Merida - Cancun (03/01/2022)

Kahvaltının ardından, ilk durağımız Chichen Itza olacak. Dünya’nın 7 harikasından birisi sayılan bu yapı kompleksi günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. Chichen-Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) piramidinin yüksekliği üst platforma nazaran 24 m'dir. Efsaneye göre kent 10. yüzyılda Quetzalcoatl önderliğindeki Toltekler tarafından alınmıştır. Öğle yemeğimizi turumuz esnasında alıyoruz ve Dünya’nın en güzel plajlarından birisi olan Cancun’a doğru devam ediyoruz. Akşam yemeğimiz herşey dâhil otelimizde.

7. Gün
Cancun (04/01/2022)

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından her şey dâhil konaklayacağımız otelimizde deniz ve güneşin tadını çıkartacağız.

8. Gün
Cancun (05/01/2022)

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından her şey dâhil konaklayacağımız otelimizde deniz ve güneşin tadını çıkartacağız.

9. Gün
Cancun - İstanbul (06/01/2022)

Kahvaltımızın ardından havalimanına transfer oluyoruz. Türk Hava Yolları’nın TK 181 sayılı tarifeli seferi ile saat 10:10’da  İstanbul’a uçuyoruz.

10. Gün
İstanbul (07/01/2022)

Yerel saat’te 06:15’te İstanbul’a varışımızın ardından daha önce vermiş olduğunuz adresinize geçekleştireceğimiz transfer ile turumuz son buluyor.

TUR ROTASI

Tur Rotası Henüz Eklenmedi.

+ Dünya mirası listesinde yer alan ve Mexico City’in en önemli meydanı olan Zocalo meydanında yürüyüş gerçekleştireceğiz.

+ Dünyaca Meşhur Antropoloji müzesini ve Maya eserlerini yakında göreceğiz.

+ Antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biri olan Teotihuacan Pramidini yakından göreceğiz.

+ Dünyaca ünlü Güneş ve Ay Piramidlerini yakından tanıma fırsatı yakalayacağız.

+ Yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun evini ziyaret edeceğiz.

+ Meksika’nın Venedik’i olarak kabul edilen Xochimilco’da (Soçimilko) tekne turu yapacağız.

+ Beyaz Şehir, Merida'yı tanıma fırsatı yakalayacağız.

+ Dünyanın yeni 7 Harikasından biri sayılan Chichen Itza Pramidini yakından göreceğiz.

+ Cancun'da, bembeyaz kumsallar üzerinde yorgunluğumuzu atarak kendimizi mavi dalgaların eline bırakacağımız muhteşem bir deniz tatili bizi bekliyor.

Bu tur için alternatif tarih bulunmamaktadır.

Uçak Detayı

TK 181 29DEC  ISTMEX 2140 0400 +1

 TK 181 06JAN  CUNIST 1010 0615 +1 (Istanbul'a varış 07 Ocak 2022)

 

 

- Gezi Zamanlaması

Meksika'yı ziyaret etmek için en iyi zaman, neredeyse hiç yağmurun olmadığı Aralık ve Nisan arasındaki kurak mevsimdir. En soğuk aylar Aralık ve Şubat arasındadır, ancak kurak mevsimde sıcaklıklar ortalama 28 ° C'ye ulaşabilir.Yağmur mevsimi güneyde Mayıs ayında başlar ve Ekim ayına kadar sürer. Bu dönemde yoğun bir duş, genellikle tekrar oluşmadan önce artan nemi temizler.

Meksika çok büyük bir ülkedir ve hava mevsime ve bölgeye göre değişir. Seçtiğiniz varış noktası için yerel tahmini kontrol etmeye değer.

 

- Sağlık

Meksika’ya girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​

 

- Vize Bilgileri

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ile Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Geçerli Amerika ve Shengen vizesi olanlar 30 güne kadar kalışlarda vizeden muaftır.  Yeşil pasaport müracaatları kişinin şahsen Ankara’dan direk müracaat etmesi gerekmektedir.(yeşil pasaportlular için kişinin şahsen Ankara  veya Istanbul konsolosluğunu arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler)

 

- Uçuş Süreleri

Türkiye ile, Meksika arasında direkt uçuş bulunmaktadır. İstanbul'dan Meksika'nın başkenti Mexico City'e  yaklaşık 16 saatte ulaşmak mümkündür.

Cancun'dan İstanbul'a  ise yaklaşık 12 saatte ulaşmak mümkündür.

 

- Para Birimi

Meksika’nın para birimi Meksika Pesosu’dur. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Saat Dilimi

Türkiye ile Meksika arasında -8 saat bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Meksika’da 04.00’tür.

 

- Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz.

 

- Yemek Kültürü

Meksika mutfağı dünyanın en bilinen mutfaklarından biridir. Et yemekleri, fasulye önde gelen lezzetlerindendir. Yemeklerin oldukça baharatlı, özellikle de acı olduklarını hatırlatmak isteriz. En meşhur yemekleri; Taco, Fajita, Gaspatcho Çorbası, Nacho ve Guacamol…

 

- Elektrik

Meksika’da 120 V; A tipi ve B tipi r kullanılmaktadır.       

 

- Alışveriş

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir.

 

 

Önemli Not      

Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

*Pasaport sürelerinin, tur bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Fiyata Dâhil Olan Hizmetler

- Türk Havayolları  ile İstanbul – Mexico City / Cancun – İstanbul gidiş – dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti,

- Yerel Havayolları  ile Mexio City - Merida ekonomi sınıfı uçak bileti,

- 5* otellerde oda & kahvaltı konaklama,

- İlk gün havalimanına yakın bir otelde sabah kahvaltısı

- Tüm kahvaltılar, 7 öğle ve 6 akşam yemeği,

- Özel araçlar ile programda belirtilen tüm turlar,

- Yurtdışı çıkış harcı,

- Seyahat sigortası,

- Ücretsiz kişiye özel eviniz – alan – eviniz transferi de dahil tüm transferler,

- Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti,

 

Fiyata Dâhil Olmayan Hizmetler

- Programda belirtilen yemekler sırasında alınacak içecekler,

- Yılbaşı gecesi akşam yemeği

- Fazla Bagaj ücreti,

- Kişisel harcamalar,

- Vize Ücreti (30 USD) – Yeşil pasaport sahipleri şahsen Konsolosluğa gidip başvuru yapması gerekmektedir. (Yeşil veya normal pasaportlu misafirlerin pasaportlarında geçerli Amerika, İngiltere veya Shengen vizesi (multiple) olan misafirler Meksika’ya vizesiz giriş yapabilirler)

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.