MENU
Kelime veya Ülke Arayın
tur bölgesi
 • Kuzey Amerika
 • Orta ve Latin Amerika
 • Kuzey Avrupa ve Rusya
 • Güney Avrupa
 • Orta Asya ve Japonya
 • Güney Doğu Asya
 • Hindistan Alt Kıtası
 • Kuzey Afrika ve Orta Doğu
 • Orta ve Güney Afrika
 • Balkanlar
tur dönemi
 • Kurban Bayramı Turları
 • Sonbahar ve Kış Turları
 • Sömestre ve Kış Turları 2019
 • Yılbaşı Turları
tur tipi
 • Kültür Turları
 • Gemi Turları
 • Nehir Turları
 • Vahşi Yaşam Turları
 • Trekking Turları
 • Fotoğraf Turları
 • Size Özel Turlar
Kapat
Nepal

Everest Ana Kampı Trekking Turu

Everest Ana Kampı Trekking Turu

Everest Ana Kampı Trekking Turu

tarih

19 Ekim - 02 Kasım 2018

şehirler
Katmandu
ulaşım
Türk Havayolları Tarifeli Seferi ile
Peşin ücret
3460 DOLAR
tek kişilik oda farkı
470 DOLAR
tur konsepti
Tüm Ekstra Turlar Dahil
yemek durumu
Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemekleri Dahil

Sizi Arayalım

0(212) 233 1598

0(549) 433 4445

yaşanacak anlar tur programı hizmetler

Yaşanacak Anlar: 


 

+ Dünyanın en büyük dağları arasındaki sherpa köylerinden geçecek, yüksek dağ insanlarının kültürlerine tanıklık edeceğiz.

 

+ Dünyanın kutuplardan sonraki en büyük buzullarına sahip ve Asyanın en büyük su kaynağı olan Himalaya Dağları'nın görkemli manzaralarına karşı uzun yürüyüşler yapacağız.

 

+ Bu rota  Everest de dahil olmak üzere en fazla 8000 m lik dağ maznarası içeren doğa yürüyüşü rotalarından biridir.

 

+ Everest'e tırmanmakta olan dağcıların ana kampını göreceğiz.

 

+ Neredeyse 4000 m yükseklikte yer alan ve Budist dünyasının en önemli manastırlarından biri olan Tengboche Manastırında akşam pujasına katılacağız.

 

+ Dodh Koshi Vadisi boyunca yer alan asma köprülerden geçeceğiz.

 • 1.Gün

  19/10/2018
  İstanbul - Katmandu

  Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşup, bilet-bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Havayolları’nın tarifeli uçuşu ile Katmandu’ya hareket ediyoruz. Katmandu’ya varışımızın ardından havalimanında bizi bekleyen aracımız ile otelimize transferimizi gerçekleştiriyor  ve öğle yemeğimizi alıyoruz. Serbest zaman. Akşam yemeği. Konaklama Katmandu’daki otelimizde. Deniz Seviyesinden Yükseklik: 1300 m

 • 2.Gün

  20/10/2018
  Katmandu-Lukla Uçuşu - Phakding

  Sabah erken saatlerde kahvaltımızı aldıktan sonra havaalanına geçiyoruz. Himalayaların eteklerindeki derin vadilerin ve sırtların arasından uçmaya hazır mısınız? Bu görkemli dağların eteklerindeki sırtlardan birine kurulu Lukla yerleşimine uçakla ulaşacağız. Baştan söyleyelim bu yolculuk tam anlamıyla ‘’baş döndürücü’’. Eğer şanslı gününüzdeyseniz açık bir havada Himalayaların yüksek ve görkemli ünlüler karmasını da görebilirsiniz. Lukla’ ya varışımızın ardından bize uzun yürüyüşümüz boyunca yardımcı olacak yerel ekibimizle tanışacağız. Kahvaltı  ve yüklerimizin organize edilmesinin hemen ardından gezegenin en yüksek dağlarının kalbine yürüyüşümüz başlıyor. İlk etabımız Lukla-Phakding bölümü. Akşam yemeğimizi alıyoruz. Konaklamamız Phakding’te. Deniz Seviyesinden Yükseklik: Lukla,2827 m – Phakding,2653 m. Yaklaşık Yürüyüş Süresi: 3 – 4 Saat


 • 3.Gün

  21/10/2018
  Sagarmatha Milli Parkı - Namche Bazaar

  Sabah kahvaltımızın ardından Solu Khumbu vadisi boyunca dizilmiş köyleri geçerek Mojo Köyü’ndeki ‘’Sagarmatha Milli Parkı’’ girişine ulaşıyoruz. Milli pak girişinden sonraki hedefimiz bu bölgenin en bilinen halklarından ‘Sherpa’’ların ünlü yerleşimi Namche Bazaar. Burası ilk yükseğe uyum durağımız olacak. Öğle ve akşam yemeğimizi alıyoruz. Bu gece ve ertesi gece bu dağ yerleşiminde konaklayacağız. Ertesi gün buradan civar vadilerde yapacağımız yükseğe uyum yürüyüşleri aklimatizasyon (yüksekliğe uyum) sürecinizi oldukça rahatlatacak. Deniz Seviyesinden Yükseklik: Namche Bazaar,3440 m. Yaklaşık Yürüyüş Süresi: 6 – 7 Saat

 • 4.Gün

  22/10/2018
  (Aklimatizasyon Günü) Kunde - Khumjung - Namche Bazaar

  Kahvaltımızı alarak güne başlıyoruz. Bugünkü amacımız aklimatizasyon. Yani yüksekliğe uyum sağlamak. Bunun en bilinen ve güvenli yöntemi dereceli olarak yükseklik kazanıp daha alçak irtifalarda dinlenmektir. Biz de bu amaç için bu gün Namche Bazaar’ın turistik kalabalığından da uzaklaşarak biraz daha yükseklerdeki Kunde ve Khumjung Köylerini keşfe gidiyoruz. Öğle yemeğimizi kumanya olarak alıyoruz. Khumjung da Everest Dağı’na ilk tırmanışı gerçekleştirmiş olan Edmund Hillary’nin yaptırdığı okulu da ziyaret edeceğiz. Bu yüksek köylerde yaşayan Sherpa kültürüne şahit oluyoruz. Ardından Namche Bazaar’a geri döneceğiz. Dönüş saatimize göre renkli ve hareketli kasabada dağcıların uğrak yeri olan meşhur kafeleri gezeceğiz. Akşam yemeği. Deniz Seviyesinden Yükseklik: Namche Bazaar,3440 m – Khumjung, 3790 m. Yaklaşık Yürüyüş Süresi: 4 – 6 Saat. 

 • 5.Gün

  23/10/2018
  Namche Bazaar- Tengboche - Deboche

  Kahvaltımızın ardından yürüyüşümüze başlıyoruz. Artık devler ülkesindeyiz. Bugüne kadar gördüğünüz tüm dağları ve dağ manzaralarını unutun. Bu dükkânda her şey XXL. Dünyanın en büyük dağları, hava açık olduğu takdirde artık ilk kez gözlerinizin önüne serilecek. Everest (8850 m), Lhotse (8511 m), Nuptse (7861 m), Ama Dablam (6856 m), Thamserku (6623 m.) , Kangtega (6782 m.) gibi zirveleri görebileceğiz. Öğle yemeği. Bugün dün çıktığımız Dodh Koshi Nehri yamaçlarını tekrar inme çıkma günümüz. Orman güllerinin arasından geçerek Phunki Tenga’ ya inecek, öğle yemeğinin ardından Nepal’in ve Budizm dünyasının en önemli ve en kutsal manastırlarından Tengboche Manastırı’na (3870 m) çıkacağız. Budizmin sayılı manastırlarından bir olan Tengboche, Budistler için son derece kutsaldır. Manastır ziyaretimizin ardından konaklamak üzere Deboche Köyü’ne (3780 m.) geçeceğiz. Akşam yemeği. Deniz Seviyesinden Yükseklik: Tengboche 3870 m – Deboche, 3780 m. Yaklaşık Yürüyüş Süresi: 6 – 7 Saat.


 • 6.Gün

  24/10/2018
  Deboche - Pangboche - Pheriche

  Kahvaltımızı aldıktan sonra artık  Himalaya eteklerindeki ormanlık ve sulak vadilerden yüksek dağ coğrafyasına geçiyoruz. Deboche’den ayrılıp, Solu Khumbu vadisinin son büyük yerleşimi olan Pangboche üzerinden Pheriche’ye ulaşmayı hedefliyoruz. Öğle yemeği. Artık yükseklerdeyiz, buzulların diyarına doğru yoldayız. Pheriche’de iki gece geçirerek yükseğe uyum sağlayacağız. Akşam yemeği. Deniz Seviyesinden Yükseklik: Pangboche 3900 m – Pheriche, 4280 m. Yaklaşık Yürüyüş Süresi: 6 – 7 Saat.

 • 7.Gün

  25/10/2018
  (Aklimatizasyon Günü) Nankartsang - Pheriche

  Sabah kahvaltımızın ardından Pheriche’nin hemen üzerinde yükselen Nankartsang Zirvesi’ne doğru yükseliyoruz. Ardından Pheriche’ye geri dönüyoruz. Öğle yemeği. Bugün şansımıza hava açık ise Himalayanın görkemli devlerinden Makalu Zirvesi’ni görebiliriz. Akşam yemeği. Deniz Seviyesinden Yükseklik: Nankartsang 5100 m – Pheriche, 4280 m. Yaklaşık Yürüyüş Süresi: 4 – 6 Saat.


 • 8.Gün

  26/10/2018
  Pheriche -Dughla Geçidi - Lobuche

  Kahvaltının ardından Doughla geçidine doğru yükseleceğiz. Geçidi aşar aşmaz Everest’in eteklerinden başlayan ve buralara kadar ilerleyen devasa Khumbu buzulunun hemen yanı başında ilerlemeye başlayacağız. Khumbu buzulunun başladığı yerde, bu dağlarda tırmanırken hayatlarını kaybedenlerin anıt mezarlarını ziyaret edeceğiz. Öğle yemeği. Bugünkü konaklama yerimiz Lobuche. Kalabalık ve sıkışık pansiyonların diyarı. Nuptse zirvesinin hemen eteklerinde güneşin batışını ve ardından soğuğun hâkimiyetini hissedeceğiz. Akşam yemeği. Pansiyonlar gibi günlük hayatımız da sıradanlaşmaya başlayacak. Yürümek, yemek, bol bol içmek,tuvalete gitmek,uyku ve bol sohbet. Deniz Seviyesinden Yükseklik: Doughla Geçidi 4600 m – Lobuche, 4910 m. Yaklaşık Yürüyüş Süresi: 6 – 7 Saat.


 • 9.Gün

  27/10/2018
  Lobuche - Everest Ana Kampı- Gorak Shep Yürüyüşü -

  Kahvaltımızı alıyoruz. Himalayaların kalbindeyiz. Bugünkü yürüyüşümüz boyunca akıl almaz büyüklükteki bir dondurmayı andıran Pumori Dağı’nın manzarası eşliğinde Everest Ana Kampı’na doğru ilerleyeceğiz.
Günlerdir rahatça yürüdüğümüz patikalar düzgün topraktan taşlı ve inişli çıkışlı bir hale dönüşecek. Öğle yemeği. Son gecelememizi yapacağımız Gorak Shep’te kısa bir dinlenme molasından sonra Everest Ana Kampı’na, Khumbu buzulunun önce kenarından, daha sonra üstünde ilerleyerek ulaşacağız. Dünyanın en yüksek noktasına ulaşmak için dağcılar işte bu kampı kullanıyorlar! Yüzlerce çadırdan oluşan bir köy büyüklüğündeki o meşhur kamp işte tam karşınızda. Yüksek irtifanın verdiği rahatsızlıkları hissetmeniz olası. Ana kamptan sonra Gorak Shep’e geri dönüyoruz. Akşam yemeği. Deniz Seviyesinden Yükseklik: Everest Ana Kampı, 5364 m – Gorak Shep, 5170 m. Yaklaşık Yürüyüş Süresi: 9 – 11 Saat.

 • 10.Gün

  28/10/2018
  Gorak Shep - Kalapattar Zirvesi - Pheriche

  Kahvaltımızı alıyoruz. Bugün kısa bir tırmanışla Himalayaların görkemli zirvelerini görmek için Kalapattar Zirvesi’ne çıkabiliriz. Kalapattar Pumori Dağı’nın sırtından Everest, Lhotse ve Nuptse Dağları’nın enfes manzarasına hakim bir noktada bulunuyor. Öğle yemeği. Bugün yavaşça yükseldiğimiz o yolları hızlıca aşağı inme zamanı. Pheriche’ye kadar iniyoruz. Akşam yemeği. Deniz Seviyesinden Yükseklik: Kalapattar, 5545 m – Pheriche, 4280 m.
Yaklaşık Yürüyüş Süresi: Gorakshep’ten Kalalpattar Zirvesi Gidiş Dönüş 4 saat – Toplam 10 saat. 

 • 11.Gün

  29/10/2018
  Pheriche - Namche Bazaar

  Kahvaltı. Yüksek irtifanın etkilerini aşağıya doğru attığımız her adımda unuturken, dünyanın en güzel dağlarından biri olarak anılan Ama Dablam’ ı izleyerek önce Pangboche’yi ardımızda bırakıp, daha sonra Tengboche Manastırı’na ulaşacağız. Dünyanın en yüksek fırınının lezzetli keklerinden tattıktan sonra Namche’ ye doğru uzanacağız.Öğle yemeği. Giderken 2 günde aldığımız yolu, bir günde dönerek oldukça yorgun bir şekilde, güneşin son ışıklarıyla yeniden Şerpa’ların baş şehri Namche Bazaar’a ulaşacağız. Akşam yemeği. Deniz Seviyesinden Yükseklik: Namche Bazaar 3440 m. Yaklaşık Yürüyüş Süresi: 8 – 10 saat.

 • 12.Gün

  30/10/2018
  Namche Bazaar - Lukla

  Kahvaltı sonrası Namche yokuşunu, gelişimizin aksine hızlıca indikten sonra, günler önce takip ettiğimiz Dudh Koshi Nehri’ne tekrar kavuşup, Monjo Köyü’nde Sagarmatha Milli Parkı’ndan çıkacağız. Öğle yemeğini Phakding’ te yedikten sonra, son bir gayretle uzun ve yorucu bir yolun ardından her şeyin başladığı Lukla’ ya döneceğiz. Bu gece Lukla’ dayız. Akşam yemeği. Deniz Seviyesinden Yükseklik: Lukla 2827 m. Yaklaşık Yürüyüş Süresi: 8 saat.

 • 13.Gün

  31/10/2018
  Lukla - Katmandu Uçuşu - Katmandu

  Gelirken olduğu gibi yine erkenden kalkıp kahvaltımızı alıyoruz ve dünyanın en garip havaalanlarından biri olarak gösterilen Lukla Havaalanı’nda, bizi Katmandu’ya götürecek olacak uçağımızı beklemeye başlayacağız. Yaklaşık 1 saatlik ‘’ baş döndürücü’’ ve unutulmaz bir yolculuğun ardından Nepal’ in başkenti Katmandu’ya ulaşacağız.
Öğleden sonra Katmandu şehir turumuz var. Bu şehri keşfetmek için yeterli zamanımız olacak. Nepal’ in en büyük stupasının yer aldığı Boudanath ve Tibet Mahallesi’ne gideceğiz. Deniz Seviyesinden Yükseklik: Lukla ,2827 m – Katmandu 1300 m. 

 • 14.Gün

  01/11/2018
  Katmandu

  Güne kahvaltımızın ardından Patan ziyareti ile başlıyoruz. Öğleden sonra ise serbest zaman geçireceğiz. Katmandu keşmekeşi, mistik havası, hoşgörülü insanları, farklı kültür ve inanışların kocaman bir potada harmanlandığı bir şehir. Birçok ziyaretçisine göre unutulmaz bir yaşam tecrübesi ve en az bir defa daha gelinmesi gereken bir yer. Bu şehrin renklerinin tadını doyasıya çıkarıyoruz. Akşam, tipik yerel lezzetleri tatmak üzere geleneksel Nepal restorantında kutlama yemeğimizi alacağız.

 • 15.Gün

  03/10/2018
  Katmandu - İstanbul

  Kahvaltımızın ardından havaalanına transfer oluyoruz. Türk Havayolları’nın tarifeli seferi ile İstanbul’a uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. İstanbul’a varış ve turumuz son buluyor.

ÖNEMLİ NOT:

 

Belirtilen tur paketi fiyatı 6 kişilik gruplar içindir. Katılımcı sayısı 10 kişi olduğu takdirde tur paket ücreti 3120 dolar, 8 kişi olduğu takdirde 3260 dolar olacaktır.

 

 

 

Fiyata Dâhil Olan Hizmetler:

 

-Uluslararası uçuşlar (İstanbul-Katmandu-İstanbul)


-Yurtdışı çıkış harcı

-Grup Lideri ( Türkçe ve İngilizce Grup ve Trekking Liderliği) 


-Katmandu’da oda-kahvaltı konaklama


-Yürüyüş boyunca basit pansiyonlarda konaklama

-Tur tarihi dışında gerçekleşecek ve grup haricinde yapılacak havaalanı-otel-havaalanı transferleri

-Nepalli ve Şerpa, baş ve asistan rehberler


-Tüm yürüyüş boyunca taşıyıcılar ya da hayvanlarca yüklerin taşınması (Kişi başı 15 kg)

-Taşıyıcı sigortaları ve ücretleri


-Yurtdışı seyahat ve sağlık sigortası


-Nepal’de tüm havaalanı-otel-havaalanı transferleri


-Lukla-Katmandu-Lukla uçuşlarında havaalanı vergileri


-İç hat uçuşları (Lukla-Katmandu-Lukla )


-Tüm ören yerleri giriş ücreti, grup halinde transferler ve İngilizce bilgi verecek yerel rehber

-Sagarmatha milli parkına giriş ücretleri ve TIMS kart ücreti


-Temel ilk yardım seti ve ilaçlar 

 

Fiyata Dâhil Olmayan Hizmetler:

 

-Nepal giriş vize ücreti (1 aylık 40 USD)


-Dağda hizmet verecek personel olan rehber ve taşıyıcılar için vereceğiniz bahşişler (kişi başı min. 100 USD)

-Tur tarihleri dışında gerçekleşecek konaklamalar

-Katmandu’da kalınacak süre boyunca tüm öğle ve akşam yemekleri


-Seyahat boyunca tüketilecek tüm kapalı içecekler (su, meşrubat ve alkollü içecekler)


-Yürüyüş boyunca sabah, öğle ve akşam yemekleri haricinde tüketilecek yiyecek ve içecekler


-Program dışında yapılacak her türlü değişiklik. Pansiyon, güzergah değişiklikleri ya da yürüyüşü erken terk etme durumları tamamen katılımcıya aittir.


-Yürüyüşler boyunca pansiyonlarda elektrik kullanımı ve çoğu pansiyonda duş kullanımı


-Kişisel ekipmanlar ve giyecekler


-Program dışı istekler


-Otellerde kullanılacak ekstra servisler ( yemek, telefon, çamaşır...)


-Programda Belirtilmeyen yemekler 


-Programda belirtilen yemekler sırasında alınacak içecekler 


-Fazla Bagaj Ücreti 


-Kişisel Harcamalar 


Everest Ana Kampı Trekking Turu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

-Uçuş Detayları Hakkında

 

21 Nisan-5 Mayıs Everest Ana Kampı Trekking Turu

İstanbul (IST) – Katmandu (KTM)  / 21APR / TK 726 /  01:10-11:00

Katmandu (KTM)  -  İstanbul (IST) / 5MAY / TK 727 / 07:35 – 12:55

 

19 Ekim-2 Kasım Everest Ana Kampı Trekking Turu

İstanbul (IST) – Katmandu (KTM)  / 19OCT /  TK 726 /  20:30 – 06:20

Katmandu (KTM)  -  İstanbul (IST) /  02NOV /  TK 727 / 12:55 – 18:50

 

 

-Trekking Turlarımız Hakkında

 

Tüm trekking turlarımız Gazella Turizm ile Montis Trips & Expeditions işbirliğinde düzenlenmektedir.

 

http://www.montis.com.tr

 

 

Gezi Zamanlaması

 

Bu bölgeye yaptığımız turları yılda iki kez muson öncesinde ve muson sonrasında düzenliyoruz. Everest Ana Kampı yolculuğu için yağışların ve soğuk havaların çok daha az görüldüğü en iyi iki sezon olan Nisan- Mayıs ve Ekim-Kasım dönemlerinde bu yolculukta oluyoruz. Ortalama hava sıcaklıklarını aşağıdaki linkte görebilirsiniz.

 

http://www.gazella.com/destinasyonlar/ulke/42

 

 

- Seyahat Sağlığı

 

Nepal için aşı önlemine gerek yoktur. Fakat varsa uluslarası aşı karnenizi yanınızda bulundurunuz.Nepal’i ziyaret edenler arasında en sık rastlanılan sağlık sorunları seyahate bağlı kabızlık,ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları ile yüksek irtifa dağ hastalığıdır. Katılımcılarımıza yüksek irtifa dağ hastalığına karşı bilgili olmalarını tavsiye ederiz. Tur liderlerimiz bu konuda oldukça tecrübelidirler. Özellikle yükseklerde üşütmeye bağlı ateşli rahatsızlıklara karşı tedbirli olmanızda fayda var. Bunların dışında kişisel temizliğe dikkat etmek,musluklardan ve açıktaki sulardan içmemek önemlidir. Elde edildiği sudan emin olmadığınız buz ve buzlu yiyecek içecekler tüketmemenizi öneriyoruz. Katmandu’nun çok tozlu bir şehir olduğunu da hatırlatmamızda fayda var. Düzenli kullandığınız ilaçlarınızı, geçirmekte olduğunuz ya da kalıcı hastalık ve rahatsızlıklarınızı lütfen tur liderlerimize bildiriniz, sağlık beyan formunda eksiksiz belirtiniz.Yüksek irtifa dağ hastalığı ile ilgili detaylı bilgilendirme tur liderlerimiz tarafından yapılacaktır.

 

 

- Bu Tur Kimler İçin Uygun?

 

Bu faaliyet her ne kadar yüksek irtifa koşullarında geçen sıkı bir yürüyüş olarak nitelendirilse de teknik bir zorluk içermez. Fakat katılımcıların yükseklerde günlük 6-7 saatlik yürüyüşleri yapabilecek düzeyde fiziksel yeterliliğe sahip olmaları ve Himalayaların eşsiz coğrafyasındaki alışılmış tatil lükslerinden uzak koşullara zihinsel olarak hazır olmaları beklenmektedir. 

 

 

- Vize Bilgileri

 

Nepal Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. Ancak Katmandu Tribuvan Havalimanından vize almak mümkündür. En az bir yıllık geçerli pasaportunuz ile en az 2 adet vesikalık fotoğrafınızın yanınızda olması gereklidir. Pasaportunuzun kimlik sayfasının fotokopilerini de yanınızda bulundurmanız son derece faydalıdır.
Nepal Vizesi ücreti 30 günlük turistik ziyaretiniz için 40 Amerikan Dolarıdır.

Aktarma terminalinden ayrılmak için Birleşik Arap Emirlikleri vizesine ihtiyaç vardır. Her ne kadar tavsiye etmesek de, havaalanından çıkmak isteyen vatandaşlarımız için havayolu şirketinin vize hizmeti mevcuttur. Uçuşunuzdan 1 hafta önce havayolu şirketinize başvurabilirsiniz.

 

 

- Uçuş Bilgileri

 

İstanbul (IST) – Katmandu (KTM)  / 21APR / TK 726 /  01:10-11:00

Katmandu (KTM)  -  İstanbul (IST) / 5MAY / TK 727 / 07:35 – 12:55

 

İç Hat Uçuşlar: Nepal’de yapacağımız Katmandu – Lukla – Katmandu uçuşları oldukça önemli ve kritiktir. Bu uçuşlar coğrafyanın zorluğu nedeniyle ertelenebilir, iptal edilebilir ve dolayısıyla programın uygulanması konusunda değişikliklere / zorluklara hatta programın zaman zaman tamamen iptaline sebep olabilir.
Uçuşlar genellikle sabah 06.00-08.00 arasında gerçekleştiğinden iç hat uçuşu olan günlerde çok erken kalkmak gerekir.

 

Dağda Helikopter Hizmeti: Bazı katılımcılarımız etkinliğimizin ardından Katmandu’ya helikopterle dönmek istemektedirler. Dağda helikopter hizmeti için tur liderlerimiz gerekli iletişim ve düzenlemeyi yaparlar. Bu etkinliğimizde acil durumlarda ve acil durumlar dışında helikopter hizmeti verilmektedir. Tarife, fiyatlar, helikoptere binebilecek kişi sayısı binilecek noktaya göre değişir. Katmandu’ya 1600 USD ila 4000 USD arasında değişen fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

 

 

- Para Birimi & Banka Kartları

 

Nepal’in resmi para birimi Nepal Rupisidir.Sembolü Rs’dir. Yüzde birine eşit olan paisa (p ) da bozuk para olarak kullanılır.Banknotlar 1,2,5,10,20,25,50,100,500 ve 1000 Rplik kağıtlar olarak dolaşımdadır. büyük miktarları ( 500 ve 1000 Rp ) bozdurmak zor olabilmektedir. Bu bakımdan küçük paralar halinde bulundurmakta fayda var. Nepal’de özellikle Katmandu’da Amerikan Doları,Euro,İngiliz sterlini yaygın olarak alışverişlerde kullanılabilmektedir. Sizlere tavsiyemiz çok yaygın olan Amerikan doları kullanmanızdır. 1 Amerikan Doları yaklaşık 103 Rp’dir. ( Ekim 2017) Katmandu’da ATM’leri kullanabilirsiniz. Kredi kartları da günümüzde büyük otellerde, lokantalarda ve mağazalar da işlemektedir. Ancak nakit para bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Everest Ana Kampı yürüyüşü boyunca ise yanınıza mutlaka Rp alınız. Yanınızda en az 400 Amerikan Doları ile gelmenizi tavsiye ediyoruz. Bu belirtilen turdaki optimum harcama miktarınızdır. Ancak her ihtimale karşı alışveriş ve acil durumlar için ayrıca bir bütçe planlamanızda fayda var.

 

 

- Saat Dilimi

 

Nepal GMT + 5:45 saat diliminde bulunmaktadır.Türkiye ile Nepal arasında 2 saat 45 dakika fark bulunmaktadır. Nepal Türkiye’nin 2 saat 45 dakika önündedir.

 

 

- Telefon Kullanımı

 

Türkiye’den Nepal’i aramak için gerekli ülke kodu + 977’dir. Nepal’de otellerden,Katmandu’da en ekonomik seçenek olarak internet call center lardan telefon erişimi sağlayabileceğiniz gibi Türkiye’de kullandığınız operatörlerin hizmetini de alabilirsiniz. Everest Ana Kampı yolu boyunca kesintili de olsa konaklama yerlerimizde cep telefonları çekmektedir.

 

 

- Önerilen Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

 

Önerilen kişisel malzemeler ve kıyafet için kontrol listesi talebiniz doğrultusunda tarafımızca sizlere iletilecektir.

 

 

- Yemek Kültürü

 

Himalayalar yolculuğumuzda kalacağımız yerler tea house- çay evi olarak bilinse de otel pansiyon hizmeti sunan yerlerdir. Böylesine zorlu bir coğrafyanın çetin şartlarına göre oldukça iyi bir hizmet vardır. Öğle ve akşam yemeği hizmetlerini de bu otellerde alacağız. Bu otellerde hazırda pişmiş yiyecek bulunmaz, ancak sipariş üzerine hazırlanır. Bu yüzden özellikle yüksek sezondaki kalabalık dönemlerde 30 dk gibi servis süreleri normaldir. Size tavsiyemiz aceleniz varsa ve vakit sıkıntısı yaşanıyorsa kolay hazırlanabilen tabaklar sipariş vermenizdir. Yemek siparişleri grup olarak verilir. Rehberleriniz bu siparişleri alırken yardımcı olacaklardır. Turumuzda her öğünde bir sıcak çorba ve ana yemek tur hizmetlerine dahildir. Diğer hizmetler ve ürünler ekstradır. Mercimek ve patates yerel ürünler olup lezzetli tabaklar bulunmaktadır. Hamur işleri, kızartmalar, pilav çeşitleri de Türk damak lezzetine uygun seçeneklerdir. Baharat bolca kullanılmaktadır. Aksi tercihlerinizi mutlaka bildiriniz.

 

 

- Elektrik

 

220 V elektrik prizleri çoğu zaman 3 yuvarlak fişli olarak bulunmaktadır, fakar ülkemizde kullandığımız 2 yuvarlar soketli fişlere uygundur. Nepal’de sıkça elektirik kesintileri olmaktadır. Elektronik aletlerinizin voltaj korumalı şarj aletleri olduğundan emin olunuz. Everest Ana Kampı yolculuğu için bir güç depolama ( power bank ) getirmenizde fayda vardır.

Everest Ana Kampı Trekking Turu, Nepal Hakkında Videolar

otel listesi Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

Katmandu Oteller: Hotel Yak & Yeti

 

https://www.yakandyeti.com/

 

Phakding: Sunrise Lodge / Joe's Garden

 

Namche Bazaar: Zamling Hotel

 

Debouche: Rivendell Lodge

 

Pherice: Himalayan Lodge

 

Lobuche: Eco Lodge

 

Gorakshep: Budha Lodge
 

Everest Ana Kampı Trekking Turu Otel Listesi
alternatif tarih seçiniz Bu tur için aşağıdaki alternatif tarihleri seçebilirsiniz.
Everest Ana Kampı Trekking Turu Alternatif Tur Tarihleri
Sizi Arayalım Sizi Arayalım
Canlı DestekCanlı Destek
Gazella Turizm iletişim +90 212 233 1598
+90 549 433 4445

e-bülten kayıt

E-bültenimize kayıt olarak bizden en son tur bilgilerini, kampanyaları ve diğer aktiviteleri haber alabilirsiniz.