MENU
Kelime veya Ülke Arayın
tur bölgesi
 • Orta ve Latin Amerika
 • Kuzey Avrupa ve Rusya
 • Avrupa
 • Kafkaslar ve Asya
 • Güney Doğu Asya
 • Hindistan Alt Kıtası
 • Kuzey Afrika ve Orta Doğu
 • Orta ve Güney Afrika
tur dönemi
 • Yılbaşı Turları 2019
 • Kış Turları 2019
 • Sömestre Turları 2019
 • İlkbahar Turları 2019
 • Şeker Bayramı Turları 2019
 • Yaz Turları 2019
 • Kurban Bayramı Turları 2019
 • Sonbahar Turları 2019
tur tipi
 • İleri Seviye Gezgin
 • Kültür Turları
 • Vahşi Yaşam Turları
Kapat
Kırgızistan

Kırgızistan

Kırgızistan

Kırgızistan

Geçimişin yük değil de; kültür ve birikim getirdiği yeşil topraklarıyla mest eder sizi Kırgızistan. Yüzyıllık mirasların hala büyük bir onurla korunduğu, geçmişin anısına duyulan saygının, yüksek dağlarda ululuk kazandığı nam-ı diğer ‘Güneşin Diyarı’ dır bu ülke.

Yeşil vadiler ve beyaz sisli dağlar ufukta birleşip doğanın mucizesini sunar bu ülkede sizlere. Göçebe yaşam, heyecanını yitirmeden beklemiştir dağların arasındaki yurt kamplarında. Tanrı Dağı gibi nice ulu dağı ile adımınızı attığınız anda çevreniz sarılır güçlü bir manevi duyguyla. Doğanın maneviyatı insanların ruhuna da sinmiştir. Bazıları müziğine yansıtır ve kah neşeli kah hüzünlü notalarla ifade eder bu duyguyu ; bazıları ise ilmek ilmek örerek vücut verir el işlerine.

Varoluş ve doğa, en az kültürel mirasları kadar önemlidir Kırgız halkı için ve doğanın nimetlerine duydukları saygıyı göstermekten çekinmezler. 3000 yıllık geçmişi ile yırtıcı hayvanlar ile kurdukları arkadaşlıklarını; av sporu ile sanata dönüştürürler. ‘Kartallarla Av’ geleneğinin günümüzde hala devam ettiği 3 ülkeden biridir. Karttallar daha yeni başlamışken hayata; Kırgız insanının elinde şekillenmeye başlar eğitim ve mecara dolu serüvenleri. Bu yırtıcı hayvanlar, hakimiyetini teslim etmenin dinginliğini yaşarken; avcılar da teslim aldıkları büyük sorumluluğun farkındadırlar ve mütevaziliklerini korurlar. Artık çok az ailenin elinde devam eden bu geleneği geleceğe hakkıyla miras bırakabilmenin uğraşındadırlar.

Zamanla bu değerlerin yok olacağı fikri anlatılsa da cümle aralarında; zaman değerleri yok etmek için değildir aslında. Keşfedilmesine ve anlatılmasına fırsat vermek içindir. Henüz keşfedilmemiş rotalar ve insanlar arasında geç kalmadan görülmesi gerekenlerden biridir Kırgızistan

Kırgızistan turlarını
inceleyin

sizi arayalım

0(212) 233 1598

0(549) 433 4445

10 Yıllık
Ortalama Hava Sıcaklıkları
Kırgızistan denince akla gelenler

Bişkek

Kırgızistan’ın başkenti ve Orta Asya’nın en ilginç duraklarından biri Bişkek Sovyet etkilerinin günümüzde tüm canlılığıyla hissedildiği şehirlerden biridir. İhtişamın vücut bulduğu anıtlar, müzeler ve yemyeşil parklarla şehri gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.  Aynı zamanda renkli de bir gece hayatı vardır bu şehrin. Yıl boyunca farklı festivallerle de desteklenen bu renkli gece hayatı; Bişkek’de sabah ve akşam farklı bir şehirdeymişsiniz hissine kapılabilirsiniz.

Issyk Kul

Etrafı yüksek zirveli dağlarla çevrili bu göl, dağları kadar vadi ve buzullarıyla da kendine hayran bırakır. Kırgızistan’ın en büyük gölü olmasıyla birlikte, dünyadaki ikinci en büyük krater gölüdür. Bişkek’ten rahatlıkla ulaşım sağlanan bu gölün manzarası  yakın çevresindeki şehirlerin ev sahipliği yaptığı kültürel miraslarla birleşince; mutlaka görülmesi gereken yer olarak adını listeye ekletir.  Kajı say yakınlarında, göçebe toplum izlerini hala koruyan yurt kampları; Toy Köyünde Kartal Avcıları; ve Çalpon Ata’da insanlığın manevi ve dini temelinin bir olduğunu göstermek maksadıyla kurulmuş bir kültür kompleksi ruh Orda Açık Hava Müzesi gibi bir çok alternatife sahiptir.

Song Kul

3 bin metrede, dağların zirvesine oturmuş, Kırgızistan’ın en büyük 2. Gölüdür Son Göl. Yüksekliği ve iklim şartlarının zor olmasıyla sadece Haziran-Eylül ayları arasında ulaşım sağlanabilir. Yaz aylarında bile ulaşımı zorlu olsa da Son Göl’e ulaşmaya çalışırken enfes manzaralara tanıklır edebilirsiniz. Çorak toprakların derin vadiler ve nehirlerle buluştuğu;  karlı dağlarla çevrilen uzun bozkırların büyük hayvan sürülerine ev sahipliği yaptığı enfes bir coğrafyası vardır bu gölün çevresinin. Zirveye ulaştıkça sis ve kar artsa da  Göle yaklaştıkça tekrar yemyeşil meralar ve otlaklar önünüze serilir.

Kırgızistan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

- Sağlık
Kırgızistan'a girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. 

 

- Vize Bilgileri
Kırgızistan Türk Vatandaşları'ndan vize istememektedir.

 

- Uçuş Süreleri
İstanbul - Bişkek arası uçuşumuz yaklaşık 5 saat 30dakikadır.

 

- Para Birimi
Kırgızistan para birimi SOM'dur. 1 USD yaklaşık 75 SOM civarındadır.

 

- Saat Dilimi
Türkiye ile Kırgızistan arasında +3 saat  fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Hindistan’da 15.00’dır.

 

- Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri eğer telefonunuz uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir. İnternet kısıtlı olacaktır. Kalacağımız otellerde genel olarak wi-fi bağlantısı mevcuttur.

 

- Yemek Kültürü
Kırgız Mutfağı bizim damak zevkimize yakındır. Genel olarak et ağarlıklı beslenme kültürleri vardır.

 

- Elektrik
Kırgızistan'da 220 volttur. Türkiye'de kullanılan prizler kullanılmaktadır.

 

- Alışveriş
Genellikle el işi ürünler ve hediyelik eşyalar mevcuttur. Alış Veriş durumu kısıtlıdır.

 

 

Sizi Arayalım Sizi Arayalım
Canlı DestekCanlı Destek
Gazella Turizm iletişim +90 212 233 15 98
+90 530 469 74 03

e-bülten kayıt

E-bültenimize kayıt olarak bizden en son tur bilgilerini, kampanyaları ve diğer aktiviteleri haber alabilirsiniz.