MENU
Kelime veya Ülke Arayın
tur bölgesi
 • Orta ve Latin Amerika
 • Kuzey Avrupa ve Rusya
 • Avrupa
 • Kafkaslar ve Asya
 • Güney Doğu Asya
 • Hindistan Alt Kıtası
 • Kuzey Afrika ve Orta Doğu
 • Orta ve Güney Afrika
tur dönemi
 • Yılbaşı Turları 2019
 • Kış Turları 2019
 • Sömestre Turları 2019
 • İlkbahar Turları 2019
 • Şeker Bayramı Turları 2019
 • Yaz Turları 2019
 • Kurban Bayramı Turları 2019
 • Sonbahar Turları 2019
tur tipi
 • İleri Seviye Gezgin
 • Kültür Turları
 • Vahşi Yaşam Turları
Kapat
Endonezya

Endonezya

Endonezya

Endonezya

17.508 adadan oluşan Endonezya 250 Milyon civarı nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4.ülkesidir Etimolojik olarak “Ada” anlamına gelen Endonezya’nın 5 büyük adası olan Sumatra, Java, Borneo, Papua, Sulawesi bizlere tamamen farklı kültürler , etnik çeşitlikler ve doğal zenginlikler sunar. Hal böyle olunca da Endonezya’da bir adadan diğerine geçtiğinizde, sanki başka bir ülkeye gelmişçesine büyük bir değişim görürsünüz. “Çoklukta Birlik” ulusal sloganı ile yönetilen ülkenin en büyük dini grubu % 87 ile Müslümanlardır. Ancak Hindu ve Budist ağırlıklı yaşanılan dönemlerden kalan eserler, ağırlıkla islamiyetin yaşandığı günümüzde çok iyi korunmuş şekilde dünya mirasına sunulmaktadır.

Endonezya, adalarının doğal güzellikleri dışında çoğu aktif olmayan 150 kadar yanardağı ve her yere yayılmış tapınakları ile son yıllarda seyahat severlerin favori ülkelerinden olmuştur.

Java adasında bulunan Bromo yanardağ grubu her gün gündoğumunda yüzlerce doğa severe muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır. Bunun yanında yine aynı adada bulunan 2 görkemli tapınak Borobudur ve Prambanan Unesco Dünya Kültür listesine girmişlerdir.

Borneo ve Papua adaları da etnik kabile zenginliği ve hala bakir kalabilmiş olan doğal güzellikleri ile macera tarzı seyahatleri sevenler için aradıklarından fazlasını bulabilecekleri yerlerdir.

Son olarak, cennet adası Bali’yi belirtmeden geçmek olmaz. Çoğunluğunun Hindu gelenekleriyle yaşadığı bu ada, tapınakları, yağmur ormanları, plajları, pirinç terasları ve herkesi kendine hayran bırakan yemekleri ve tropikal meyveleri ile cennetten “dört köşe” bir yerdir. Dünya harikası plajlarında sörf, nehirlerinde rafting, dağlarında trekking ve tapınaklarında ayinler sırasında fotoğrafçılık yapabilirsiniz. Bunları yaparken yorulduğunuzda da kendinizi maharetli ellere bırakıp Bali masajının keyfini sürmek de bu adanın size sunduğu en güzel hediye olsa gerek.

Endonezya turlarını
inceleyin

sizi arayalım

0(212) 233 1598

0(549) 433 4445

10 Yıllık
Ortalama Hava Sıcaklıkları
Endonezya denince akla gelenler

Jakarta:

Endonezya’nın başkenti ve en büyük şehridir. 8,5 milyonluk nüfusuyla ülkenin ekonomik, siyasi ve kültürel merkezidir. Endonezya ve Güneydoğu Asya’nın en kalabalık şehri olmasının yanında dünyanın da 12.en büyük şehridir. Jakarta kelimesi cayakarta’dan gelmekte olup “zafer” anlamına gelir. Uzun süre Hollanda kolonisi olarak tarihte yerini alan şehir, 2.Dünya Savaşı sonrasında Endonezya’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle ülkenin baş şehri oldu.  Ulusal Anıt (Monas) ve İstiklal camii şehrin simgesi olan yapılardır.  İstanbul’la kardeş şehir olan Jakarta, birçok anlamda İstanbul’la benzerlik gösterir. Mesela trafiği İstanbul’u hiç aratmayacak seviyededir. Hollanda kolonyal döneminden kalan binalar ve kiliseler, zamanla İslamiyetin şehirdeki ağırlığını artırmasıyla inşa edilen camilerle ve yüksek katlı binalarla birlikte şehre kozmopolit bir görüntü vermişlerdir. Tipik bir Güney Doğu Asya şehri olan Jakarta’da geçen sene Asya Oyunları düzenlendiğinden şehrin alt yapısında oldukça gelişme sağlanmıştır. Ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken Kota Tua (eski tarihi şehir) bölgesi mimari açıdan çok hoş görüntüler sunmaktadır.

 

Borobodur Tapınağı:

Java adasının Yogyakarta şehrinde bulunan bu tapınak, Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Tek parça olarak düşünüldüğünde dünyanın en büyük Budist tapınağı olma özelliğine sahiptir. MS 750 yıllarında yapımına başlanan bu tapınak 75 yıl süren çalışmalar sonucunda tamamlanmıştır. Yapımında her biri 40 kg ağırlığında 2 milyon adet blok taş kullanılmıştır. 504 buda heykeline, 2760 rölyefe ve 72 tane stupaya sahiptir. Yakınında bulunan volkanın aktif olduğu dönemlerde saçtığı küllerin altında yıllarca kalan tapınak 1814 yılında keşfedilmiştir. Tapınağın üstünde ters olarak duran onlarca devasa çan heykelini andıran perfore stupalar sabahın ilk ışıklarında inanılmaz görsel şölen sunmaktadır. Hemen tapınağın karşısında bulunan Yanardağ ise bu şöleni taçlandırmaktadır. Budistler için neredeyse bir Hac anlamına gelen bu tapınak ziyareti, Endonezya seyahatinin en önemli parçasıdır diyebiliriz.

 

Prambanan tapınağı:

Java adasının Yogyakarta şehrinde bulunan bu tapınak, Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. 9.yy.dan kalan bu Hindu tapınağı sadece Endonezya’nın en büyük Hindu tapınağı olmakla kalmayıp, Güneydoğu Asya’daki en büyük Hindu tapınaklarından biridir. Hint mimarisinin tipik uzun boylu ve sivri mimarisi burada da gözlenmektedir. Hindu tanrıları Brahma , Vishnu ve Shiva’ya ayrı ayrı adanmış bölümleri bulunan tapınak kompleksi içinde büyüleyici güzellikte kabartmalar ve heykeller bulunmaktadır.

 

Bromo Yanardağı:

Surabaya şehrinden 3-4 saatlik yolculukla ulaşılan Bromo Tengger Semeru doğal parkı içinde bulunan yanardağların bir arada oluşturduğu görüntü, dünyanın tartışmasız en panoramik görsel zenginliklerinden birini ortaya koymaktadır. Halen aktif olan 2 yanardağa eşlik eden diğer yanardağların bir arada bulunmasıyla ortaya çıkan bu görüntüyü her sabah gün doğumunda yüzlerce kişi izlemek için jeep’lerle Seruni isimli tepeye çıkmaktadır. Güneşin ortaya çıkmasına kadar duman püskürten bu 2 yanardağ, havanın aydınlanması ve ısınması ile dumanlarını önce azaltmakta, sonra da karanlık çökene kadar durdurmaktadır. Bu manzaranın tadını çıkarttıktan sonra, kraterlerden birinin kenarına kadar çıkıp, aktif haldeki yanardağa bakmak da mümkün. Gece karanlıkta 10 derece ısıda başlayan ve gün doğumundan 2-3 saat sonra 30 derece sıcaklıkta biten bu büyük macera istisnasız herkes için çok etkileyici bir deneyim.

 

Bali adası:

3,5 miyonluk bu küçük ada, % 93 Hindu olan yerel halkının her gün adada bulunan 25.000 tapınak ve 2,5 milyon sunağa bıraktıkları sunular sayesinde “Tanrıların Adası” tanımlamasını fazlasıyla hak ediyor. Sörfçülerin, raftingcilerin, deniz tatilini sevenlerin, doğa aktivitelerini takip edenlerin, kültürel seyahat meraklılarının her yıl tekrar tekrar geldiği Bali, ziyaretçilerine beklediklerinden çok daha fazlasını sunmaktadır. Plajları, yağmur ormanları, tropik meyveleri, pirinç terasları ve eşsiz güzellikteki doğası ile Bali balayı seyahatleri için de fazlasıyla tercih ediliyor. En güzel tapınakları Tanah Lot, Uluwaki, Ulun Danu Beratan, Kutsal Su, Saraswati’dir. Yağmur ormanlarının olduğu bölgede bulunan ve yerel sanatçıların yaşadığı Ubud bölgesi, Julia Roberts’ın oynadığı “Eat, Pray and Love” filminin Ubud’da çekilen bölümlerinden sonra üne kavuşup binlerce turist çeken bir yer haline gelmiştir. Bali, Julia Roberts gibi buraya aşkı bulmaya gelenlere aynı oranda cömert davranır mı bilinmez ama bu adaya aşık olmadan ülkesine geri dönenlerin sayısı da çok azdır.

Endonezya Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

- Sağlık

Endonezya’ya girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Yenilecek yemeklerde sağlığınızı olumsuz etkileyecek bir sorun olacağınız sanmıyoruz. Musluk suyu içmemenizi öneririz.

 

- Vize Bilgileri  

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri Endonezya’da kapı vizesine tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

- Gezi Zamanlaması

Ülkede kış mevsimi yaşanmamaktadır. Tüm mevsimler yağışlıdır. En kuru ve gezmeye en müsait aylar Nisan ve Ekim ayları arasındadır. 

 

- Uçuş Süreleri    

İstanbul ile Jakarta arası direkt uçuş imkanı mevcut olup uçuş süresi 12 saattir.

 

- Para Birimi     

Endonezya’nın IDR Endonezya Rupiahı'dır. 

 

- Saat Dilimi      

Endonezya'da 3 farklı zaman dilimi mevcuttur. Cakarta ile Türkiye arasında kış tarifesinde 5, yaz tarifesinde 4 saatlik saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Endonezya’da 17:00'dır. Bali'de kış tarifesinde 6, yaz tarifesinde 5 saatlik saat farkı mevcuttur. Jayapura'da ise kış tarifesinde 7, yaz tarifesinde 6 saatlik saat farkı mevcuttur.

 

- Telefon Kullanımı       

Cep telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise Turkcell ve Avea hatlar Küba’da kullanılmaktadır. Ancak konuşma ücreti oldukça pahalı (1 dakika = 8 TL).

 

- Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Yemek Kültürü             

Güney Doğu Asya’da tavuk, deniz mahsulleri oldukça yaygındır. Yemeklerde yöreye özgü baharatlar kullanılır ancak tur boyunca aldığımız yemeklerin damak lezzetinize uygun olduğunu hissedeceksiniz.

 

- Elektrik            

Bahsedilen ülkelerin hepsinde elektrik 230 volt olsa da kalınacak otellerde 220 volt elektrik kullanılmaktadır. Prizler A tipi ikili ve B tipi üçlü prizlerdir. Prizlerin örnekleri şu adreslerden görülebilir: http://www.iec.ch/worldplugs/typeA.htm ve http://www.iec.ch/worldplugs/typeB.htm. Adaptör getirmeniz gerekecektir.

 

- Alışveriş          

Bahsedilen ülkelerden hediyelik eşyalar dışında gidilen ülkeye özgü el sanatları ürünleri ve doğal yiyecek ve içecek türü şeyler bulamanız mümkündür. Ayrıca elektronik eşya vb. gibi şeyler de temin edebilirsiniz. Ancak elektronik eşyaların ülkemize getirilmesi ile ilgili kısıtlama mevcuttur. Bunun üzerindeki sayılara gümrükte el koyuluyor.

Endonezya kara turları

Sizi Arayalım Sizi Arayalım
Canlı DestekCanlı Destek
Gazella Turizm iletişim +90 212 233 15 98
+90 530 469 74 03

e-bülten kayıt

E-bültenimize kayıt olarak bizden en son tur bilgilerini, kampanyaları ve diğer aktiviteleri haber alabilirsiniz.