MENU
Kelime veya Ülke Arayın
tur bölgesi
 • Kuzey Amerika
 • Orta ve Latin Amerika
 • Kuzey Avrupa ve Rusya
 • Güney Avrupa
 • Orta Asya ve Japonya
 • Güney Doğu Asya
 • Hindistan Alt Kıtası
 • Kuzey Afrika ve Orta Doğu
 • Orta ve Güney Afrika
 • Balkanlar
tur dönemi
 • Yaz ve Şeker Bayramı Turları
 • Kurban Bayramı Turları
 • Sonbahar ve Kış Turları
 • Sömestre ve Kış Turları
 • İlkbahar Turları
tur tipi
 • Kültür Turları
 • Gemi Turları
 • Nehir Turları
 • Hızlı ve Kolay Keşifler
 • Vahşi Yaşam Turları
 • Fotoğraf Turları
 • Doğa ile İç İçe Turlar
 • Size Özel Turlar
İran

İran Turu

İran Turu

İran Turu

tarih

14 - 22 Ekim 2017

şehirler
İsfahan, Şiraz, Tahran, Tebriz, Yazd
ulaşım
Türk Hava Yolları Tarifeli Seferi ile
ücret
2095 DOLAR
tek kişilik oda farkı
520 DOLAR
tur konsepti
Tüm ekstra turlar dahildir
yemek durumu
7 öğle ve 7 akşam yemeği

Sizi Arayalım

0(212) 233 1598

0(549) 433 4445

yaşanacak anlar tur programı hizmetler

- Kerim Han döneminde yapılmış Şah döneminde ise hapishane olarak kullanılan Karim Khan kalesini görme fırsatımız olacak.

 

- Vekil camisi, Şah Cerag, Nasir Camisi ve Poet Hafız tapınağını gezeceğiz.

 

- Pers İmparatorluğu’nun başkenti, MÖ 6. Yüzyıl sonlarına doğru kurulan Persepolis’i göreceğiz.

 

- Akamenid imparatoru Birinci Darius’un mezarının bulunduğu Pasargardae Antik kenti turu yapacağız.

 

- Zerdustluk inancında ölen kişinin gövdesinin konulduğu yüksek kuleleri, Tower of Silence’ı göreceğiz.

 

- İçinde yaklaşık 472.500 çini olduğu tahmin edilen Imam Camiini göreceğiz.

 

- 17. yüzyılın başlarında inşa edilen ve 6 kattan oluşan Aliqapu Palace’ı göreceğiz.

 

- 1500 yıldız geleneklerini koruyan Abiyaneh Köyü’nü gezeceğiz.

 • 1. Gün

  14/10/2017
  İstanbul - Tebriz

  Programımız, sizi havalimanındaki buluşma noktamıza götürmek üzere verdiğiniz adrese gelecek özel aracınızın evinize ulaşması ile başlıyor. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde buluşarak, check-in işlemlerin tamamlanmasının ardından uçağımızı bekliyoruz.  Saat 21.30'da Türk Hava Yolları'na ait uçakla Tebriz’e hareket edeceğiz. 

 • 2. Gün

  15/10/2017
  Tebriz

  Saat 01.40'da varışımızın ardından özel transfer aracımız ile otelimize transfer oluyoruz. Konaklama otelimizde.Sabah kahvaltımızın ardından tam günlük turumuza başlıyoruz ve 1958 tarihinde kurulmuş ve üç büyük salon, bahçe, ofis odaları ve kitaplık gibi bölümlerden oluşan, çoğunlukla da İran Azerbaycanı'ndaki kazılarda bulunmuş tarihi eserleri içeren kütüphane kısmında ise tarih, arkeoloji, sanat ve İran kültürü hakkında yazılmış bazıları elyazması 2500'den fazla kitap bulunan Azerbaycan Müzesini ziyaret ediyoruz. Buradaki ziyaretimizin ardından Mavi cami ve El Goli Park turumuzu tamamlıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 • 3. Gün

  16/10/2017
  Tebriz - Tahran

  Sabah erken bir kahvaltının ardından Tahran uçuşumuz için havaalanına transfer oluyoruz. Tahran’a varışımıza istinaden şehir turumuza başlıyoruz ve Arkeoloji Müzesini ziyaret ediyoruz. Ardından inşasına Türk Safevi hanedanından olan I. Tahmasp zamanında başlanmış ve zamanında İran Türk hanedanı Kaçar Hanedanı’nın şahlarının ikametgâhı olarak kullanılmış, Pehlevi Hanedanı döneminde resmi törenler ve yabancı heyetlerin üyelerinin ikameti için kullanılan ve günümüzde müze olarak kullanılan Gülistan Palace’ı ziyaret ediyoruz.  Mücevher Müzesini gezdikten sonra akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • 4. Gün

  17/10/2017
  Tahran - Kashan - İsfahan

  Sabah kahvaltımızın ardından Kashan’ a transfer oluyoruz ve Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan İsfahan’ın 170 km kadar kuzeyinde, yine İsfahan eyaleti sınırları içinde 300 nüfuslu küçücük bir dağ köyü olan ve 1500 yıldır geleneklerini koruyan Abiyaneh Köyü’nü ziyaret ediyoruz ve Kashan’da Fin Gardens turumuzu tamamladıktan sonra Isfahan’a transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • 5. Gün

  18/10/2017
  İsfahan

  Sabah kahvaltımızın ardından Tam günlük Ishafan turumuzu yapmak üzere yola çıkıyoruz. Tam günlük turumuzda, geleneksel mimarinin en güzel örneklerini barındıran yedi renkli mozaik çini süslemeleri ve hat yazılarıyla, kapı, minare, kemer kubbe ve avlusuyla nefes kesici ve içinde yaklaşık 472.500 çini olduğu tahmin edilen Imam Camiini, Sheikh Lotfollah Camiini, 16. yüzyılın sonunda ya da 17. yüzyılın başlarında inşa edilen ve 6 kattan oluşan, zarif kitlesi ile meydana egemen bir konumdaki Aliqapu Palace’ı, Sio se pol’u ve Khaju Köprüsü’nü ziyaret edeceğiz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 • 6. Gün

  19/10/2017
  Isfahan - Yazd

  Sabah kahvaltımızın ardından Yazd’a transfer oluyoruz.  Jame Camisi  Zoroastrian Tapınağı ve Tower of Silence gezimizin ardından akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • 7. Gün

  20/10/2017
  Yazd - Şiraz

  Sabah erken bir kahvaltının ardından Shiraz’a transfer oluyoruz ve Passargardae Antik kentindeki turumuzu tamamlıyoruz. Buradaki gezimizin ardından Persepolis'ten 12 km kuzeybatıda bulunan bir arkeolojik site olan Naghshe Rostam gezimiz için yola çıkıyoruz. Buradaki gezimizi tamamladıktan öğle yemeğimizi yiyip Pers İmparatorluğu'nun başkenti, MÖ 6. yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı I. Darius tarafından kurulmuş olan Persepolis’e transfer oluyoruz. Buradaki gezimizide tamamladıktan sonra otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • 8. Gün

  21/10/2017
  Şiraz

  Sabah kahvaltımızın ardından şehir turumuz için yola çıkıyoruz. Şehrin tam göbeğinde yer alan ve restore edilmiş  olan Karim Khan Kalesini ziyaret ediyoruz. Burada müze, hediyelik eşya mağazası ve hamam gibi bölümler yer alıyor ve buradaki gezimizin ardından öğle yemeğimizi yiyoruz. Vekil Camisi, Şah Cerag, Nasir Camisi ve Poet Hafız tapınağı ziyaretimiz için şehir turumuza devam ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimizi otelimizde.

 • 9. Gün

  22/10/2017
  Şiraz - İstanbul

  Otelimizdeki check-out işlemlerimizi tamamladıktan sonra İstanbul uçuşumuz için havaalanına transfer oluyoruz. Saat 02.55'te İstanbul'a uçuyoruz. Varışımız saat 05.40'da olacak. Turumuz transferiniz ile son buluyor.

Fiyata Dahil Hizmetler

- Programda belirtilen veya benzeri otellerde 7 gece konaklama ve kahvaltı

- Türk Hava Yolları ile İstanbul – Shiraz arası ekonomi sınıf uçak bileti

- Türk Hava Yolları ile Tabriz – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti

- Tüm iç hat uçuşları

- 7 öğle yemeği

- 7 akşam yemeği

- Park ücretleri

- Gazella turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti                      

- Özel araçlar ile programda belirtilen tüm transferler

- Özel araçlar ile size özel eviniz – alan – eviniz transferleri

- Özel araçlar ile programda belirtilen tüm geziler

- Geziler esnasında gerekli olan tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri

- Yurtdışı çıkış harcı

- Seyahat sigortası

İran Turu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gezi Zamanlaması

Aşağıdaki linkten geziniz sırasında ortalama hava sıcaklıklarını görebilirsiniz.

http://gazella.com/destinasyonlar/ulke/417

 

- Sağlık
İran'a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​

 

- Vize Bilgileri
Türk vatandaşları, İran'a gerçekleştirecekleri seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

- Dini Kurallar ile İlgili Önemli Not

Hem erkek hem de kadınlar bir camiye veya dini bir yapıya ayakkabılarını çıkarmadan girmemelidir. Genel olarak konuşursak, omuzların kapalı olduğu göğüs dekoltesinin olmadığı giysiler tercih edilmesi gerekiyor. Kısa şort ve eteklerden, vücudu saran dar giysiler giymekten kaçınılmalı. Bunun yanında, camilerde ve dini bölgelerde kadınların başını örtmesi ve ilgi çekici hareketlerden kaçınması gerekiyor. Turistler ve Müslüman olmayanlar da dahil bütün kadınlar İran’da İslami hicap kurallarına göre örtünmek zorunda. Ama İslami hicap, kimilerinin zannettiği gibi çarşaf giymek anlamına gelmiyor. Bir başörtüsü takmak ve vücut hatlarını belli etmeyen şeyler giymek yeterli. Uzun bir etek, şalvar ya da üzerinde tunik olmak şartıyla pantolon giyebilirsiniz. Başörtünüzü de sıkı sıkıya bağlamak zorunda değilsiniz.
 

- Bu Tur Kimler İçin Uygundur?
Farklı kültürleri tanımak isteyen gezginler için kaçırılmaması gereken bir gezi olmakla birlikte, bu turumuzda gün içinde otobüs ile 7-8 saatlik yolculuklar yapılacak olup, Bu durumdan dolayı yorulmaktan rahatsız olmayan bütün gezginler için uygun bir turdur. 
 

- Uçuş Süreleri
İstanbul ile, ülkenin başkenti olan Tahran arası uçuş süresi yaklaşık olarak 3 saat 10 dakikadır. İstanbul - Şiraz arası 4 saat 30 dakika, İstanbul - İsfahan arası uçuşlar 3 saat 55 dakika sürmektedir.

 

- Para Birimi
İran'ın para birimi İran Riyali'dir (IRR). Seyahatiniz için yanınıza Euro veya USD alarak, ülkedeki döviz bürolarında yerel parabirimini temin edebilirsiniz.

 

- Saat Dilimi
Türkiye ile İran arasında +1 saat 30 dakika fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken, İran'da saat 13:30’dur.

 

- Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont ya da hırka almanızı öneririz. Sentetik olmayan ve pamuklu kıyafetler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk ve şemsiye de getirebilirsiniz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Yemek Kültürü
Türk damak tadına, özellikle Güneydoğu mutfağına son derece benzer bir yemek kültürüne sahiptir. Sofralardan pirinç pilavı ve et yemekleri eksik olmaz.

 

- Elektrik
Elektrik 220/230 volttur ve C tipi ikili ince yuvarlak ve F tipi ikili kalın yuvarlak prizler kullanılmaktadır

 

- Alışveriş

İran'da alışveriş olanağı hayli geniştir. Ülkeden cam, seramik, ipek, antika ve el işi birçok ürün alınabilir.

 

- Sosyal Yaşam

Turistler ve Müslüman olmayanlar da dahil bütün kadınlar İran’da İslami hicap kurallarına göre örtünmek zorunda. Ama İslami hicap, kimilerinin zannettiği gibi çarşaf giymek anlamına gelmiyor. Bir başörtüsü takmak ve vücut hatlarını belli etmeyen şeyler giymek yeterli. Uzun bir etek, şalvar ya da üzerinde tunik olmak şartıyla pantolon giyebilirsiniz. Başörtünüzü de sıkı sıkıya bağlamak zorunda değilsiniz.

Şehir içi toplu taşıma otobüslerinde ön kapıdan erkekler ve orta kapıdan kadınlar biniyor. Duraklarda ise demirden yapılmış turnikeler var ve kadınlar ile erkekler ayrı sıraya giriyorlar. Otobüslerin içinde de yine kadın ve erkekleri ayıran bir demir var.

Cuma günleri resmi tatil ve her yer kapalı.

Alkol satıcı İran’ın pek çok bölgesinde yasak.

Iran hükümetini eleştiren konuşmalardan uzak durmakta fayda var ve herhangi bir dini yapıya girmeden önce mutlaka sorulması gerekiyor çünkü bazı yerlere Müslüman olmayanların girmesi yasaklanmış durumda.

 

- Önemli Not

Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

İran Turu , İran Hakkında Videolar

otel listesi Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

 

5* Pars El-Goli Hotel - TEBRİZ
 https://parshotels.apochi.com/hotel/tabriz-pars-hotel/

5* Espinas Place Hotel - TAHRAN
http://palace.espinashotels.com/

5* Khadju Hotel - ISHAFAN

4* Arg Hotel - YAZD
http://yazdarghotel.com/

5* Grand Chamran Hotel - SHİRAZ
 http://www.hotelchamran.com/index.php?lang=en

 

İran Turu Turu Otel Listesi
alternatif tarih seçiniz Bu tur için aşağıdaki alternatif tarihleri seçebilirsiniz.
İran Turu Turu Alternatif Tur Tarihleri
Sizi Arayalım Sizi Arayalım
Canlı DestekCanlı Destek
Gazella Turizm iletişim +90 212 233 1598
+90 549 433 4445

e-bülten kayıt

E-bültenimize kayıt olarak bizden en son tur bilgilerini, kampanyaları ve diğer aktiviteleri haber alabilirsiniz.